Event Director:
Diane Reider
Course Design:
Mary Frank

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 William Mayland M-12 DVOA 0:21:35 10:47 0:00 45.20 +10.7
2 The Diamonds G4 0:41:17 20:38 19:42    
3 Icy Diamonds G4 0:46:31 23:15 24:56    
4 Alexandria Cable G3 DVOA 0:54:57 27:28 33:22    
5 Adam Belkin-Rosen G3 BS Troop 0:57:10 28:35 35:35    
  Team Icicles G4 DNF --- ---    
  The Gangsters G3 MP --- ---    
  Awesome Girls G6 MP --- ---    
  Pam Marquette G2 MP --- ---    
    
White Summary
Length 2.00km
Climb 0.0m
Num Controls 11
Average Time 44:18
Average Pace 22:09
Num Maps 9
Num Orienteers 30
Total Time 5:18:37
Total Distance 60.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 330
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Oriana Riley F-14 DVOA 0:27:57 11:10 0:00 33.77 -21.5
2 Jennifer Dinnocenti F-16 0:31:51 12:44 3:54 29.64 -5.5
3 Ylva Kelsall G2 DVOA 0:32:05 12:50 4:08    
4 Helga Yang F45+ 0:36:35 14:38 8:38 25.80 +2.3
5 We'll Think About It G2 DVOA 0:46:32 18:36 18:35    
6 Troop 4405 G12 1:01:46 24:42 33:49    
7 Steve Ohrwaschel M55+ 1:04:44 25:53 36:47 14.58 -35.4
8 Carl Young M55+ 1:05:25 26:10 37:28 14.43 0.0
  Angus Kelsall M50+ MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.50km
Climb 0.0m
Num Controls 14
Average Time 45:51
Average Pace 18:20
Num Maps 9
Num Orienteers 22
Total Time 6:44:07
Total Distance 55.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 308
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Robert Smith M60+ 1:27:53 19:31 36:45 27.00 +1.6
2 Meg McGoldrick G2 DVOA 1:42:04 22:40 50:56    
3 Blake Stoffers M55+ DVOA 1:42:33 22:47 51:25 23.14 -2.3
4 Patty Policelli F45+ 1:43:49 23:04 52:41 22.86 +0.4
5 Kelly Urckfitz F50+ 1:53:28 25:12 62:20 20.91 -8.6
6 Calderon Marco M-21+ 1:54:59 25:33 63:51 20.64 0.0
7 Team Orange G2 DVOA 1:56:36 25:54 65:28    
8 Rich Whiffen M35+ 1:56:45 25:56 65:37 20.33 +1.5
9 Arthur Solmssen M50+ 2:03:46 27:30 72:38 19.17 0.0
10 Chris Keenan G2 2:04:12 27:36 73:04    
11 PT Cruiser G2 2:04:54 27:45 73:46    
12 Pat Keim F60+ SVO 2:15:04 30:00 83:56 17.57  
  Kirsten Mayland F-14 DVOA DNF --- ---    
  Michael Metzger M50+ MP --- ---    
  Crew 95 G5 MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.50km
Climb 0.0m
Num Controls 21
Average Time 113:50
Average Pace 25:17
Num Maps 15
Num Orienteers 23
Total Time 28:35:26
Total Distance 103.50km
Total Climb 0.0m
Total Controls 483
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Len Policelli M50+ 0:37:10 10:37 0:00 53.67 -1.9
2 Hugh MacMullan III M75+ 0:47:24 13:32 10:14 42.09 +11.7
3 Ed Scott M70+ 0:53:11 15:11 16:01 37.51 +10.1
4 Brian Rosenberger G2 DVOA 0:56:59 16:16 19:49    
5 Mitch Zimmer M60+ DVOA 0:58:45 16:47 21:35 33.96 -0.2
6 Ron Wood M70+ 0:59:12 16:54 22:02 33.70 +0.0
7 Steve Reeps M60+ DVOA 1:01:45 17:38 24:35 32.31 +2.3
8 Dory Peterson F50+ 1:06:19 18:56 29:09 30.08 -2.6
9 Donna Zimmer F55+ DVOA 1:06:48 19:05 29:38 29.86 -0.6
10 Bruce Zeidman M70+ 1:11:29 20:25 34:19 27.91 -3.1
11 Elisabeth Otvos-Papp F60+ 1:11:36 20:27 34:26 27.86 +9.9
12 Roger Hartley M70+ 1:26:13 24:38 49:03 23.14 -9.3
13 Mark Kern M70+ DVOA 1:26:56 24:50 49:46 22.95 -5.3
14 Sharon Siegler F70+ DVOA 1:27:31 25:00 50:21 22.79  
15 Dave Morgan M80+ DVOA 1:30:49 25:56 53:39 21.97 +2.5
    
Brown Summary
Length 3.50km
Climb 0.0m
Num Controls 17
Average Time 66:48
Average Pace 19:05
Num Maps 15
Num Orienteers 16
Total Time 16:42:07
Total Distance 56.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 272
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Dima Paulau M40+ DVOA 0:48:25 10:45 0:00 58.46 +8.5
2 Ron Bortz M65+ DVOA 0:49:38 11:01 1:13 57.03 +13.5
3 Sam Reed M-21+ DVOA 0:50:10 11:08 1:45 56.42 -1.0
4 Corinne Mayland F40+ DVOA 0:52:23 11:38 3:58 54.03 +3.9
5 Angelica Riley F45+ DVOA 0:56:18 12:30 7:53 50.27 -12.6
6 Scott Thatcher M55+ 0:57:25 12:45 9:00 49.29 +2.2
7 Kanstantin Paulau M-18 DVOA 0:59:47 13:17 11:22 47.34 -3.0
8 Anthony DiStefano M35+ 1:00:23 13:25 11:58 46.87 +5.5
9 Diane Reider F50+ 1:05:39 14:35 17:14 43.11 +9.9
10 Ann MacMullan F45+ DVOA 1:12:10 16:02 23:45 39.22 +1.1
11 Peter Taylor M-21+ 1:12:37 16:08 24:12 38.98 -0.1
12 Rich Boehme M50+ DVOA 1:12:47 16:10 24:22 38.89 -11.4
13 Ron Barron M60+ DVOA 1:17:30 17:13 29:05 36.52 -0.1
14 Bob Gross M60+ DVOA 1:18:33 17:27 30:08 36.03 +8.8
15 Billy Allaband M50+ 1:21:58 18:12 33:33 34.53 -1.9
16 Richard H Ebright M55+ DVOA 1:29:04 19:47 40:39 31.78 +3.9
17 Ron Cook M55+ DVOA 1:31:32 20:20 43:07 30.92 +0.1
18 Kim McCane M60+ 1:33:49 20:50 45:24 30.17 -3.2
19 Steven Aronson M55+ DVOA 1:35:00 21:06 46:35 29.79 +3.2
20 Bob Agosta M60+ DVOA 1:36:53 21:31 48:28 29.21 -2.8
21 Olga Baranova G2 DVOA 1:38:15 21:50 49:50    
22 Steve Mones M60+ DVOA 1:45:16 23:23 56:51 26.89 +9.9
23 Rick Whiffen M65+ 1:48:19 24:04 59:54 26.13 +9.1
24 Larry Geist M65+ DVOA 2:19:40 31:02 91:15 20.26 -2.3
25 Janet Penner F50+ 2:21:46 31:30 93:21 19.96 0.0
26 Pete McLaughlin M75+ DVOA 2:59:47 39:57 131:22 15.74 +1.7
    
Green Summary
Length 4.50km
Climb 0.0m
Num Controls 17
Average Time 84:25
Average Pace 18:45
Num Maps 26
Num Orienteers 27
Total Time 36:35:04
Total Distance 121.50km
Total Climb 0.0m
Total Controls 459
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Ryzhkov M-21+ 0:41:50 6:38 0:00 86.81 -14.1
2 Samuel Kolins M-21+ SVO 0:42:26 6:44 0:36 85.58 +0.1
3 Wyatt Riley M40+ DVOA 0:44:09 7:00 2:19 82.25 +3.2
4 Sergei Fedorov M-21+ DVOA 0:55:55 8:52 14:05 64.95 -17.5
5 AJ Riley M-16 DVOA 0:56:38 8:59 14:48 64.12 -34.7
6 Petr Hartman M50+ DVOA 0:58:41 9:18 16:51 61.88 +0.8
7 Jason Urckfitz M45+ 0:59:52 9:30 18:02 60.66 +1.7
8 Gheorghe Fala M-21+ OCIN 1:02:48 9:58 20:58 57.83 -15.6
9 Yuriy Bulka M45+ QOC 1:04:35 10:15 22:45 56.23 +5.0
10 Aleksei Putilov M-21+ 1:08:48 10:55 26:58 52.78 +6.0
11 Christopher Wonderly M35+ 1:22:56 13:09 41:06 43.79 +2.1
12 Brennen Hall M-18 1:46:34 16:54 64:44 34.08 -22.5
13 Mark Hanlon G2 DVOA 2:08:43 20:25 86:53    
14 Bradley Hall M55+ 2:12:35 21:02 90:45 27.39 +5.4
    
Red Summary
Length 6.30km
Climb 0.0m
Num Controls 17
Average Time 71:53
Average Pace 11:24
Num Maps 14
Num Orienteers 15
Total Time 16:46:30
Total Distance 94.50km
Total Climb 0.0m
Total Controls 255
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:88
Orienteers:133
Time:110:41:51
Distance:490.50 km
Climb:0.0 m
Ctrls:2107
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.