Event Director:
Bob Fink
Course Design:
Bob Burg

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Daniel Fedorov M-12 DVOA 26:30 9:27 0:00 67.19 +36.6
2 Jazmine Casarrubias F-18 PCTI NJROTC 50:47 18:08 24:17 35.06 +7.2
3 Samantha Flynn F-16 54:48 19:34 28:18 32.49 +8.8
4 Victor Rivera M-18 PCTI NJROTC 59:10 21:07 32:40 30.09 0.0
5 Denis Petukhov M40+ 1:01:16 21:52 34:46 29.06 -5.8
6 Keirston Ffriend F-18 PCTI NJROTC 1:08:57 24:37 42:27 25.82 +2.2
7 Andrea Brooks G2 None 1:17:57 27:50 51:27    
8 Marnaath Nyak F-16 1:32:11 32:55 65:41 19.31 -6.9
9 Nyah Hyers M-16 1:36:54 34:36 70:24 18.37 -16.5
10 Sasha Kalpupersaud F-16 1:42:00 36:25 75:30 17.46 +2.2
11 Marc Lewis G3 None 1:52:52 40:18 86:22    
12 Jhoanna Cuautle F-18 PCTI NJROTC 1:56:44 41:41 90:14 15.25 0.0
13 Leslie Flores F-18 PCTI NJROTC 2:42:59 58:12 136:29 10.92 -5.7
    
White Summary
Length 2.80km
Climb 60.0m
Num Controls 12
Average Time 83:18
Average Pace 29:45
Num Maps 13
Num Orienteers 16
Total Time 18:03:05
Total Distance 44.80km
Total Climb 960.0m
Total Controls 192
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Natasha Sauchanka F50+ 46:14 11:33 0:00 39.59 +9.2
2 Tom Boehme M-21+ None 1:00:09 15:02 13:55 30.43 0.0
3 Kerryn Winiesky F35+ None 1:11:06 17:46 24:52 25.75 0.0
4 Nathan Basa M-18 PCTI NJROTC 1:12:10 18:02 25:56 25.37 +3.4
5 Mohammed Fahimuzzaman M-16 PCTI NJROTC 1:13:39 18:24 27:25 24.85 0.0
6 Ryan Robles M-18 PCTI NJROTC 1:15:29 18:52 29:15 24.25 0.0
7 Charlie Margies G2 None 1:16:43 19:10 30:29    
8 Laura Kemp G3 None 1:24:34 21:08 38:20    
9 Thomas Dvorak M-18 PCTI NJROTC 1:26:10 21:32 39:56 21.24 0.0
10 Shu-Chen Chiang F-16 1:34:43 23:40 48:29 19.33 -4.5
11 Mark Masalkov G3 DVOA 1:35:30 23:52 49:16    
12 Cicilia Martino F-20 PCTI NJROTC 1:41:59 25:29 55:45 17.95 0.0
13 Miguel Disla M-18 PCTI NJROTC 1:42:12 25:33 55:58 17.91 0.0
14 Darina Paulau F45+ DVOA 1:42:59 25:44 56:45 17.78 0.0
15 Iman Navarro F-18 PCTI NJROTC 1:49:53 27:28 63:39 16.66 -1.5
16 Joshua Juarez M-18 PCTI NJROTC 2:01:25 30:21 75:11 15.08 -8.6
17 Edward Dunlop G2 DVOA 2:11:23 32:50 85:09    
18 Leah O'Brien G2 DVOA 2:34:33 38:38 108:19    
    
Yellow Summary
Length 4.00km
Climb 80.0m
Num Controls 13
Average Time 92:16
Average Pace 23:04
Num Maps 18
Num Orienteers 25
Total Time 27:40:51
Total Distance 100.00km
Total Climb 2000.0m
Total Controls 325
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 MICHAEL THOMAS M35+ 1:09:21 12:10 0:00 49.93 0.0
2 Jeffrey Marino M40+ None 1:18:35 13:47 9:14 44.07 +0.8
3 Mona Fixdal F50+ None 1:24:56 14:54 15:35 40.77 -2.3
4 Jacob Huttenberger M-16 1:28:46 15:34 19:25 39.01 -21.0
5 Dawn Weiss F50+ None 1:41:59 17:53 32:38 33.95 0.0
6 Tom Weiss M55+ None 1:48:15 18:59 38:54 31.99 0.0
7 Kaila Talavera F-18 1:51:26 19:32 42:05 31.08 -0.6
8 Matthew Barbee G2 DVOA 1:56:16 20:23 46:55    
9 Caroline Coleman F70+ DVOA 2:07:14 22:19 57:53 27.22 -7.2
10 Donald Miller G2 DVOA 2:16:26 23:56 67:05    
11 Patricia Burton F65+ DVOA 2:19:01 24:23 69:40 24.91 +6.5
12 Tom Kelso M70+ None 2:30:16 26:21 80:55 23.04 -27.0
13 Sarah McAllister F60+ DVOA 2:36:12 27:24 86:51 22.17 -3.2
14 John Loatman G3 None 3:17:05 34:34 127:44    
15 Michael Trokenheim G3 DVOA 3:32:37 37:18 143:16    
16 Iris Dobeck G2 None 3:49:05 40:11 159:44    
  Ken Allen G4 None MP --- ---    
  Nicholas Donnelly M-18 MP --- ---    
  Jayden Fobbs M-18 MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 5.70km
Climb 95.0m
Num Controls 13
Average Time 131:43
Average Pace 23:06
Num Maps 19
Num Orienteers 29
Total Time 44:17:49
Total Distance 165.30km
Total Climb 2755.0m
Total Controls 377
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 John Campbell M65+ DVOA 51:36 9:55 0:00 60.99 0.0
2 Rich Boehme M55+ DVOA 1:06:47 12:50 15:11 47.12 -3.2
3 Kelly Dobeck F40+ None 1:18:57 15:10 27:21 39.86 +9.5
4 Rob Wilkison G3 DVOA 1:22:23 15:50 30:47    
5 Mitch Zimmer M65+ DVOA 1:23:51 16:07 32:15 37.53 +0.0
6 Donna Zimmer F60+ DVOA 1:27:49 16:53 36:13 35.84 -2.3
7 Bob Agosta M65+ DVOA 1:30:44 17:26 39:08 34.69 -4.4
8 Mark Kern M75+ DVOA 1:36:23 18:32 44:47 32.65 -1.5
9 Emily Maywhort F-20 1:41:33 19:31 49:57 30.99 +0.1
10 Laura Adduci F35+ DVOA 1:41:36 19:32 50:00 30.98 +3.0
11 Rich Specht M65+ 1:42:06 19:38 50:30 30.82 -4.5
12 Hugh MacMullan III M80+ 1:43:26 19:53 51:50 30.43 0.0
13 Alayna Schnorbus F-18 1:43:58 19:59 52:22 30.27 -0.2
14 Dave Morgan M85+ DVOA 1:45:08 20:13 53:32 29.93 +8.1
15 Mike Borovicka M70+ 2:03:54 23:49 72:18 25.40 +4.4
16 Larry Geist M70+ DVOA 2:13:07 25:35 81:31 23.64 +1.1
17 Jake Elmer G3 None 3:21:56 38:50 150:20    
  Corey Duefield M50+ MP --- ---    
    
Brown Summary
Length 5.20km
Climb 100.0m
Num Controls 12
Average Time 100:53
Average Pace 19:24
Num Maps 18
Num Orienteers 22
Total Time 30:41:54
Total Distance 114.40km
Total Climb 2200.0m
Total Controls 264
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Fedorov M35+ DVOA 58:37 8:44 0:00 78.81 -16.4
2 Andras Revesz M60+ 1:03:33 9:29 4:56 72.69 +11.2
3 Grace Suhocki F-20 DVOA 1:12:07 10:45 13:30 64.06 +18.1
4 Istvan Nagy M60+ 1:13:33 10:58 14:56 62.81 +1.1
5 Dim Paulau M45+ DVOA 1:13:37 10:59 15:00 62.75 -7.4
6 Ava Suhocki F-18 DVOA 1:15:42 11:17 17:05 61.03 +18.8
7 Corinne Mayland F50+ DVOA 1:22:04 12:14 23:27 56.29 +6.2
8 Olga Baranova F35+ DVOA 1:22:26 12:18 23:49 56.04 +6.3
9 Svetlana Frolenko F45+ DVOA 1:29:58 13:25 31:21 51.35 +0.8
10 Paige Suhocki F-14 DVOA 1:36:09 14:21 37:32 48.05 -13.1
11 Ernie Schubert M50+ DVOA 1:38:10 14:39 39:33 47.06 -0.7
12 Julie Keim F40+ SVO 1:39:21 14:49 40:44 46.50 -0.3
13 Janet Tryson F65+ DVOA 1:41:31 15:09 42:54 45.51 +5.5
14 John Boston M-21+ None 1:44:16 15:33 45:39 44.31 +2.1
15 Katherine Moss F50+ DVOA 1:45:00 15:40 46:23 44.00 +4.0
16 Ron Cook M60+ DVOA 1:47:50 16:05 49:13 42.84 +4.5
17 Zhenyu Fan G2 DVOA 1:55:37 17:15 57:00    
18 Samantha Zipp F40+ 1:55:38 17:15 57:01 39.95 +6.6
19 Ronald Barron M65+ DVOA 1:57:28 17:31 58:51 39.33 +2.8
20 DJ Angelone G4 None 1:59:31 17:50 60:54    
21 Patricia Carrigan F50+ DVOA 2:04:47 18:37 66:10 37.02 -7.6
22 Bruce Zeidman M80+ 2:14:35 20:05 75:58 34.33 +3.3
23 Steve Mones M65+ DVOA 2:52:55 25:48 114:18 26.72 +11.1
  Angelica Riley F50+ DVOA MP --- ---    
  Bob Burton M55+ DVOA MP --- ---    
  Liam Robinson M-18 MP --- ---    
    
Green Summary
Length 6.70km
Climb 120.0m
Num Controls 16
Average Time 99:19
Average Pace 14:49
Num Maps 26
Num Orienteers 30
Total Time 44:09:15
Total Distance 201.00km
Total Climb 3600.0m
Total Controls 480
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergiy Gnatiouk M55+ HVO 1:11:01 7:14 0:00 86.86 +6.0
2 Vadim Masalkov M50+ DVOA 1:19:07 8:04 8:06 77.97 -3.0
3 Jared Krefski M35+ None 1:23:18 8:29 12:17 74.06 0.0
4 Victor Frolenko M-20 DVOA 1:29:02 9:05 18:01 69.29 +1.8
5 Clinton Morse M60+ WCOC 1:34:19 9:37 23:18 65.41 +10.2
6 Glen Tryson M65+ DVOA 1:45:17 10:44 34:16 58.59 -2.9
7 Rebecca Lamont F40+ 2:11:41 13:26 60:40 46.85 +5.3
8 Joey McGarvey F35+ DVOA 2:13:55 13:39 62:54 46.06 -2.0
  Bruce Kuo M60+ None MP --- ---    
    
Red Summary
Length 9.80km
Climb 150.0m
Num Controls 21
Average Time 98:27
Average Pace 10:02
Num Maps 9
Num Orienteers 9
Total Time 15:01:23
Total Distance 88.20km
Total Climb 1350.0m
Total Controls 189
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Ryzhkov M35+ 1:13:35 5:50 0:00 101.15 -4.5
2 Sam Kolins M35+ DVOA 1:26:37 6:52 13:02 85.93 -13.3
3 Patrick Shannon M40+ DVOA 1:34:11 7:28 20:36 79.03 +3.2
4 Zachary Saurman M-21+ 1:46:11 8:25 32:36 70.10 +41.8
5 Florin Tencariu M45+ 1:46:28 8:26 32:53 69.91 +0.8
6 J-J Cote M60+ LROC 2:00:37 9:34 47:02 61.71 +5.5
7 Michael Cherubini M50+ None 2:37:34 12:30 83:59 47.24 0.0
8 Valerie Nordquist G2 None 3:27:18 16:27 133:43    
  Bryan Fenoff G2 DVOA DNF --- ---    
  Anna Stewart F-21+ None DNF --- ---    
    
Blue Summary
Length 12.60km
Climb 185.0m
Num Controls 30
Average Time 119:03
Average Pace 9:26
Num Maps 10
Num Orienteers 12
Total Time 15:52:31
Total Distance 151.20km
Total Climb 2220.0m
Total Controls 360
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:113
Orienteers:143
Time:195:46:48
Distance:864.90 km
Climb:15085.0 m
Ctrls:2187
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.