Event Director:
Kathy Urban
Course Design:
Bob Burg

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Daniel Fedorov M-12 DVOA 0:30:45 17:05 0:00 23.58 -7.1
2 Zealand Shannon M-10 DVOA 0:49:31 27:30 18:46 14.64 -4.5
3 Mila Dubas G3 none 0:57:12 31:46 26:27    
4 Chris Plachta M-21+ 0:57:29 31:56 26:44 12.61 0.0
5 Matthew Williams M-16 0:58:00 32:13 27:15 12.50 0.0
6 Angela Brown G2 none 0:58:36 32:33 27:51    
7 William Matthews M-18 1:05:19 36:17 34:34 11.10 0.0
8 Aaliya Rose F-16 1:11:35 39:46 40:50 10.13 0.0
9 Kristian Randt M-21+ none 1:30:00 50:00 59:15 8.06 0.0
10 Anna Zats G2 none 1:33:30 51:56 62:45    
11 Olga Rasstingina F-16 1:37:12 54:00 66:27 7.46 0.0
12 Breanna Kunz F-16 1:38:36 54:46 67:51 7.35 0.0
13 Daisy Shelton F-16 1:44:29 58:02 73:44 6.94 0.0
  Penchak Zilata F-21+ MP --- ---    
    
White Summary
Length 1.80km
Climb 45.0m
Num Controls 13
Average Time 71:42
Average Pace 39:50
Num Maps 14
Num Orienteers 18
Total Time 16:29:19
Total Distance 32.40km
Total Climb 810.0m
Total Controls 234
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Darina Pavlava F-12 0:53:21 24:14 0:00 26.33 -8.4
2 Pavel Rapoport G3 1:06:06 30:02 12:45    
3 Lenny Chai G2 none 1:06:54 30:24 13:33    
4 Jan Summers F60+ 1:21:04 36:50 27:43 17.33 +0.0
5 Tom Mencken G2 none 1:38:40 44:50 45:19    
6 Heather Pastor G4 none 2:07:52 58:07 74:31    
  Kathleen Urban F75+ DVOA DNF --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.20km
Climb 45.0m
Num Controls 13
Average Time 82:19
Average Pace 37:25
Num Maps 7
Num Orienteers 14
Total Time 10:10:49
Total Distance 30.80km
Total Climb 630.0m
Total Controls 182
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Zhenyu Fan M50+ 1:10:24 22:00 0:00    
2 Ken Allen M50+ 1:21:19 25:24 10:55    
3 Vincenzo Leggio M-16 1:32:59 29:03 22:35    
4 Caroline Coleman F70+ DVOA 1:42:18 31:58 31:54    
    
Orange Summary
Length 3.20km
Climb 75.0m
Num Controls 15
Average Time 86:45
Average Pace 27:06
Num Maps 4
Num Orienteers 4
Total Time 5:47:00
Total Distance 12.80km
Total Climb 300.0m
Total Controls 60
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Mitch Zimmer M65+ DVOA 0:59:09 21:07 0:35    
2 Nikolay Frolenko M55+ DVOA 0:59:47 21:21 1:13    
3 Rob Wilkison M70+ DVOA 1:00:52 21:44 2:18    
4 Donna Zimmer F60+ DVOA 1:02:02 22:09 3:28    
5 Janet Tryson F70+ DVOA 1:06:26 23:43 7:52    
6 Bob Agosta M70+ DVOA 1:12:56 26:02 14:22    
7 Mark Kern M75+ DVOA 1:31:42 32:45 33:08    
8 Dave Morgan M90+ DVOA 2:01:12 43:17 62:38    
9 Mike Borovicka M70+ 2:01:35 43:25 63:01    
10 Bruce Zeidman M80+ 2:18:35 49:29 80:01    
  Jack Pike M35+ MP --- ---    
    
Brown Summary
Length 2.80km
Climb 75.0m
Num Controls 15
Average Time 85:25
Average Pace 30:30
Num Maps 11
Num Orienteers 11
Total Time 15:12:50
Total Distance 30.80km
Total Climb 825.0m
Total Controls 165
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Wyatt Riley M50+ DVOA 0:46:58 11:44 0:00 70.85 -20.1
2 Angelica Riley F50+ DVOA 0:51:42 12:55 4:44 64.36 -2.4
3 Dim Paulau M45+ DVOA 0:53:30 13:22 6:32 62.20 -8.0
4 Oriana Riley F-21+ DVOA 1:03:06 15:46 16:08 52.74 -2.6
5 David Radspinner M55+ 1:03:22 15:50 16:24 52.51 -9.9
6 Glen Tryson M70+ DVOA 1:05:14 16:18 18:16 51.01 -10.5
7 Joe Ridgeway M-21+ DVOA 1:07:03 16:45 20:05 49.63 -11.4
8 Svetlana Frolenko F50+ DVOA 1:08:31 17:07 21:33 48.57 -2.0
9 Joey McGarvey F35+ DVOA 1:20:06 20:01 33:08 41.54 -6.6
10 Kyle Schandall M-16 1:24:49 21:12 37:51 39.23 -11.7
11 Cameron Guindi M-16 DVOA 1:24:55 21:13 37:57 39.19 -9.4
12 Rebecca Lamont F45+ 1:32:11 23:02 45:13 36.10 -5.5
13 Andrew Fisher G2 DVOA 1:35:26 23:51 48:28    
14 Matthew Monshinsk M-16 1:38:46 24:41 51:48 33.69 0.0
  Ronald Barron M65+ DVOA DNF --- ---    
    
Green Summary
Length 4.00km
Climb 100.0m
Num Controls 17
Average Time 72:32
Average Pace 18:08
Num Maps 15
Num Orienteers 16
Total Time 16:55:39
Total Distance 64.00km
Total Climb 1600.0m
Total Controls 272
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Ryzhkov M35+ 0:51:43 8:45 0:00 98.51 -7.2
2 Sam Kolins M35+ DVOA 0:57:20 9:43 5:37 88.86 -10.3
3 Sergei Fedorov M35+ DVOA 0:59:44 10:07 8:01 85.29 -9.9
4 Patrick Shannon M40+ DVOA 1:04:03 10:51 12:20 79.54 +3.7
5 Vadim Masalkov M50+ DVOA 1:08:53 11:40 17:10 73.96 -7.0
6 Ian Whitehead M35+ DVOA 1:28:35 15:00 36:52 57.51 -7.3
7 Len Policelli M55+ DVOA 1:30:17 15:18 38:34 56.43 -5.7
8 Jay Montgomery M55+ DVOA 2:05:38 21:17 73:55 40.55 -8.7
9 Lena Kushleyeva F40+ DVOA 2:29:53 25:24 98:10 33.99 -10.8
    
Red Summary
Length 5.90km
Climb 115.0m
Num Controls 23
Average Time 84:00
Average Pace 14:14
Num Maps 9
Num Orienteers 9
Total Time 12:36:06
Total Distance 53.10km
Total Climb 1035.0m
Total Controls 207
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:60
Orienteers:72
Time:77:11:43
Distance:223.90 km
Climb:5200.0 m
Ctrls:1120
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.