Event Director:
Mary Frank
Co-Director:
Mary Frank
Course Design:
Glen Tryson

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Daniel Fedorov M-12 DVOA 17:38 10:22 0:00 22.43 -18.3
2 Gabriella Saveriano F-16 Colts Neck 24:33 14:26 6:55 16.11 +3.1
3 Forest McGrath M-10 DVOA 29:03 17:05 11:25 13.61 -0.9
4 Penney Croke G4 None 41:49 24:35 24:11    
5 Zora Fury G3 None 52:12 30:42 34:34    
6 Zealand Shannon G5 DVOA 1:09:43 41:00 52:05    
    
White Summary
Length 1.70km
Climb 0.0m
Num Controls 9
Average Time 39:09
Average Pace 23:02
Num Maps 6
Num Orienteers 15
Total Time 3:54:58
Total Distance 25.50km
Total Climb 0.0m
Total Controls 135
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Darina Pavlava F-12 30:20 12:38 0:00 25.81 -20.9
2 Mark Masalkov M-10 DVOA 35:05 14:37 4:45 22.31 +4.1
3 Irina Pavlava F45+ 42:43 17:47 12:23 18.33 -0.3
4 Heidi Demarest G4 None 45:38 19:00 15:18    
5 Trish D'Imperio G2 DVOA 51:52 21:36 21:32    
6 Patricia Burton F70+ DVOA 52:33 21:53 22:13 14.90 -10.6
7 Alma Gil G3 58:08 24:13 27:48    
8 David Urban M75+ DVOA 59:12 24:40 28:52 13.22 -7.7
9 Kathleen Urban F75+ DVOA 1:06:06 27:32 35:46 11.84 -10.3
10 Michelle Tarry G2 HVO 1:06:41 27:47 36:21    
11 Alex Johnson G3 1:14:03 30:51 43:43    
12 Maxim Lavrov M-10 DVOA 1:23:29 34:47 53:09 9.38 -13.3
    
Yellow Summary
Length 2.40km
Climb 0.0m
Num Controls 9
Average Time 55:29
Average Pace 23:07
Num Maps 12
Num Orienteers 21
Total Time 11:05:50
Total Distance 50.40km
Total Climb 0.0m
Total Controls 189
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Collin Thompson M-20 USMAOC 43:08 10:47 0:00 65.78 -0.4
2 Hugh Baldwin M-20 USMAOC 45:21 11:20 2:13 62.57 +7.0
3 Henry Porter M-20 USMAOC 45:45 11:26 2:37 62.02 0.0
4 William Stapleton M-16 Colts Neck 49:01 12:15 5:53 57.89 +6.4
5 Reid Kidd M-20 None 51:12 12:48 8:04 55.42 +3.5
6 Wesley Jones M-16 55:17 13:49 12:09 51.33 0.0
7 Joseph Thornhill M-18 USMAOC 59:18 14:49 16:10 47.85 +6.1
8 Josh Fike M-20 USMAOC 1:01:30 15:22 18:22 46.14 -10.3
9 Cody Taphorn G2 1:02:18 15:34 19:10    
10 Matthew Monchinski M-16 Colts Neck 1:06:16 16:34 23:08 42.82 -12.3
11 Owen Dunn M-20 USMAOC 1:08:36 17:09 25:28 41.36 -0.7
12 Cade Feddern M-18 USMAOC 1:10:03 17:30 26:55 40.51 -1.9
13 Hannah Cropper G2 DVOA 1:17:49 19:27 34:41    
14 Cameron Guindi M-16 Colts Neck 1:25:27 21:21 42:19 33.21 -15.6
15 Charlie Wagner M-20 USMAOC 1:28:46 22:11 45:38 31.97 -13.2
16 Victor Frolenko G2 DVOA 1:49:25 27:21 66:17    
17 Julia Strelnikova G2 None 2:00:06 30:01 76:58    
18 Dennis Fillebrown G2 DVOA 2:05:13 31:18 82:05    
19 Michael Strelnikov G2 None 2:13:24 33:21 90:16    
20 Ravi Ramadoss M35+ None 2:17:20 34:20 94:12 20.66 -18.1
21 Jacob Elmer M-21+ None 2:47:03 41:45 123:55 16.99 0.0
22 Andrew Rimby M-21+ 2:49:07 42:16 125:59 16.78 0.0
23 Ed Hause M60+ 2:57:35 44:23 134:27 15.98 +0.2
  Summer McGrane F-21+ DNF --- ---    
  Megan Jensen F-20 USMAOC DNF --- ---    
  Pavel Shevchenko M50+ LIOC MP --- ---    
  Dima Shevchenko M-12 LIOC MP --- ---    
  Donovan Allen M-18 USMAOC MP --- ---    
  Julia Maldonado F-16 Colts Neck MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.00km
Climb 140.0m
Num Controls 8
Average Time 89:57
Average Pace 22:29
Num Maps 29
Num Orienteers 35
Total Time 37:12:04
Total Distance 140.00km
Total Climb 4900.0m
Total Controls 280
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ron Bortz M70+ DVOA 49:17 16:59 0:00 45.15 +1.6
2 Idan Gil M-14 54:50 18:54 5:33 40.58 -2.9
3 Janet Tryson F70+ DVOA 55:14 19:02 5:57 40.28 +0.3
4 Ofir Gil M45+ 1:00:08 20:44 10:51 37.00 0.0
5 Rob Wilkison M70+ DVOA 1:03:36 21:55 14:19 34.98 -3.1
6 Nadezhda Popova F75+ HVO 1:14:54 25:49 25:37 29.71 0.0
7 Galina Rokhinson F55+ DVOA 1:18:03 26:54 28:46 28.51 0.0
8 Judith Dickinson F80+ HVO 1:40:11 34:32 50:54 22.21 -3.7
9 Lyudmila Slobodskaya G2 LIOC 1:47:26 37:02 58:09    
10 Jonathan Barone G2 QOC 1:54:21 39:25 65:04    
11 Diana Serebryanik F50+ DVOA 2:12:17 45:36 83:00 16.82 -0.0
    
Brown Summary
Length 2.90km
Climb 120.0m
Num Controls 10
Average Time 80:56
Average Pace 27:54
Num Maps 11
Num Orienteers 13
Total Time 14:50:17
Total Distance 37.70km
Total Climb 1560.0m
Total Controls 130
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Petr Hartman M60+ DVOA 56:49 12:21 0:00 68.49 +0.2
2 Clem McGrath M45+ DVOA 57:11 12:25 0:22 68.05 0.0
3 Derek Vill M-21+ DVOA 57:45 12:33 0:56 67.38 +13.4
4 Dim Paulau M45+ DVOA 58:24 12:41 1:35 66.63 -7.1
5 Owen Taylor M-20 USMAOC 58:27 12:42 1:38 66.58 0.0
6 Siddharth Shah M-20 USMAOC 1:08:40 14:55 11:51 56.67 0.0
7 Albina Zakrevski F55+ HVO 1:08:47 14:57 11:58 56.57 +12.0
8 Brice Wilson M45+ HVO 1:12:50 15:50 16:01 53.43 +2.4
9 Svetlana Frolenko F50+ DVOA 1:17:05 16:45 20:16 50.48 +1.4
10 Samuel Sunko M-21+ HVO 1:17:36 16:52 20:47 50.15 -0.6
11 Hana Myers F-20 USMAOC 1:21:03 17:37 24:14 48.01 -1.6
12 Miles Wilson M-16 HVO 1:27:34 19:02 30:45 44.44 +4.9
13 Dmitry Lavrov M60+ DVOA 1:31:16 19:50 34:27 42.64 -6.9
14 David Radspinner M55+ 1:32:24 20:05 35:35 42.11 -18.8
15 Carson Kellogg M-20 USMAOC 1:39:17 21:35 42:28 39.19 -4.6
16 Michael Postovskiy M55+ DVOA 1:41:46 22:07 44:57 38.24 +2.0
17 Ronald Barron M65+ DVOA 1:43:57 22:35 47:08 37.43 +0.9
18 Katherine Moss F50+ DVOA 1:46:35 23:10 49:46 36.51 -3.2
19 Richard H Ebright M60+ DVOA 1:48:47 23:38 51:58 35.77 +4.3
20 Joey McGarvey F35+ DVOA 1:52:29 24:27 55:40 34.59 -12.7
21 Jonathan Blake M-21+ USMAOC 1:58:22 25:43 61:33 32.88 -6.4
22 Bob Burton M55+ DVOA 2:20:27 30:31 83:38 27.71 -7.1
23 Francis Hogle M75+ QOC 2:56:51 38:26 120:02 22.00 -8.9
24 Kyle Sullivan M-21+ DVOA 3:10:38 41:26 133:49 20.41 -14.5
  Joe Brautigam M60+ WCOC DNF --- ---    
  Nicky Shevchenko M-14 LIOC DNF --- ---    
  Ethan Weisner M-20 USMAOC MP --- ---    
  Patricia Carrigan F50+ DVOA MP --- ---    
  Michael Gearhart M-18 None MP --- ---    
    
Green Summary
Length 4.60km
Climb 140.0m
Num Controls 11
Average Time 94:22
Average Pace 20:30
Num Maps 29
Num Orienteers 29
Total Time 43:06:20
Total Distance 133.40km
Total Climb 4060.0m
Total Controls 319
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Gregory Ahlswede M-21+ DVOA 58:20 8:20 0:00 98.49 0.0
  Sam Kolins M35+ DVOA 1:01:25 8:46 3:05 NC  
2 Joseph Barrett M-21+ QOC 1:01:33 8:47 3:13 93.34 0.0
3 Wyatt Riley M50+ DVOA 1:09:07 9:52 10:47 83.12 -7.2
4 Vadim Masalkov M50+ DVOA 1:12:52 10:24 14:32 78.84 -1.2
5 Sergei Fedorov M35+ DVOA 1:12:53 10:24 14:33 78.82 -9.2
6 Neal Anderson M-21+ USMAOC 1:20:57 11:33 22:37 70.97 -0.6
7 Patrick Shannon M40+ DVOA 1:23:09 11:52 24:49 69.09 -2.3
8 Shawn Mather M-20 USMAOC 1:25:27 12:12 27:07 67.23 0.0
9 David Oxenstierna M60+ HVO 1:30:04 12:52 31:44 63.79 +4.0
10 Angelica Riley F50+ DVOA 1:34:14 13:27 35:54 60.97 -5.0
11 Holden Sopoti M-20 USMAOC 1:35:43 13:40 37:23 60.02 0.0
12 Brian Whitfield M-20 USMAOC 1:37:05 13:52 38:45 59.18 +3.9
13 Paul Bruce M-21+ USMAOC 1:37:11 13:53 38:51 59.12 -1.5
14 Ian Whitehead M35+ DVOA 1:40:12 14:18 41:52 57.34 -5.7
15 Oriana Riley F-21+ DVOA 1:41:01 14:25 42:41 56.87 +1.6
16 Paige Suhocki F-16 DVOA 1:58:12 16:53 59:52 48.60 -3.2
17 Anthony Keppel M-21+ USMAOC 2:00:52 17:16 62:32 47.53 0.0
18 Nicholas Reed M35+ 2:23:24 20:29 85:04 40.06 -0.7
19 Kimberly Stewart F45+ WPOC 2:58:39 25:31 120:19 32.16 0.0
    
Red Summary
Length 7.00km
Climb 220.0m
Num Controls 14
Average Time 94:07
Average Pace 13:26
Num Maps 20
Num Orienteers 20
Total Time 31:22:20
Total Distance 140.00km
Total Climb 4400.0m
Total Controls 280
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:107
Orienteers:133
Time:141:31:49
Distance:527.00 km
Climb:14920.0 m
Ctrls:1333
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.