Event Director:
Shawn Worthen
Co-Director:
Mary Frank
Course Design:
Mark Frank

WHITE

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Dinges, Ayden White, Keondre G2 Dallastown 0:25:10 10:29 0:00    
2 Straiton, Busack and Elhourari G3 Pennsbury 0:40:29 16:52 15:19    
3 Shayna Espinosa F-18 Bensalem 0:43:04 17:56 17:54 14.57 0.0
4 Schiding, Caden Millan, Antonio G2 Dallastown 0:49:09 20:28 23:59    
5 Jahon Als Brannan M-18 Bensalem 0:54:59 22:54 29:49 11.42 -4.8
6 Sebastian Gonzalez G1 Deptford 1:03:49 26:35 38:39    
7 Stephanie Wolsky F60+ None 1:07:41 28:12 42:31 9.27 0.0
8 Nancy Thillet F60+ None 1:07:48 28:15 42:38 9.26 0.0
9 William Matthews G1 Deptford 1:20:04 33:21 54:54    
10 Nathaniel Foster G1 Deptford 1:23:43 34:52 58:33    
    
White Summary
Length 2.40km
Climb 50.0m
Num Controls 10
Average Time 57:35
Average Pace 23:59
Num Maps 10
Num Orienteers 14
Total Time 9:35:56
Total Distance 33.60km
Total Climb 700.0m
Total Controls 140
White Rankings

 

WHITE C2

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Tsolakis, Piszczek, Bogdanovich G3 Pennsbury 0:39:31 13:37 0:00    
2 Abduaziz Usmonovo M-18 Bensalem 0:44:16 15:15 4:45 36.16 0.0
3 Delgado, Nadja Sager, Bethany G2 Dallastown 0:44:50 15:27 5:19    
4 Mohammad Barekzai M-18 Bensalem 1:02:03 21:23 22:32 25.79 +1.6
5 Thompson,Tyler and Gonzalez G3 Dallastown 1:09:44 24:02 30:13    
6 Aaliya Rose G1 Deptford 1:19:25 27:23 39:54    
7 Hilary Ramirez-Pedraza G1 Deptford 1:37:53 33:45 58:22    
8 Amaya Jesus G1 Deptford 1:53:52 39:15 74:21    
9 Eden Gray F-14 Bensalem 1:58:30 40:51 78:59 13.51 -4.2
  Rukhshona Usmonova F-18 Bensalem DNF --- ---    
  Kaila Mosely G1 Deptford MP --- ---    
    
White Summary
Length 2.90km
Climb 55.0m
Num Controls 9
Average Time 74:27
Average Pace 25:40
Num Maps 11
Num Orienteers 16
Total Time 12:01:59
Total Distance 46.40km
Total Climb 880.0m
Total Controls 144
White Rankings

 

YELLOW

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Carl Fortner M-16 Bensalem 0:45:01 13:38 0:00 25.32 -9.0
2 Freddy Zarumeno M-18 Bensalem 0:46:33 14:06 1:32 24.49 0.0
3 Mark Masalkov G2 DVOA 0:47:00 14:14 1:59    
4 Michael Sit M-16 Bensalem 0:47:27 14:22 2:26 24.02 -9.1
5 Darina Pavlava F-12 0:48:36 14:43 3:35 23.45 -11.3
6 Stephen Polizzi G1 Elizabethtown 0:51:39 15:39 6:38    
7 Lauren Eanes F35+ None 0:53:50 16:18 8:49 21.17 -3.3
8 Matthew Williams G1 Deptford 0:57:25 17:23 12:24    
9 Patricia Burton F70+ DVOA 1:08:16 20:41 23:15 16.70 -1.8
10 Kevin Byrne M65+ DVOA 1:13:27 22:15 28:26 15.52 0.0
11 David Urban M75+ DVOA 1:14:00 22:25 28:59 15.40 -3.3
12 Andrew Arias G1 Deptford 1:18:38 23:49 33:37    
13 Kathleen Urban F75+ DVOA 1:26:23 26:10 41:22 13.20 -3.1
14 Nikki Lafontano F-18 Bensalem 1:30:15 27:20 45:14 12.63 +1.0
15 Jayell Engel G1 Elizabethtown 1:33:46 28:24 48:45    
16 Richard Fotiades G1 Scout 131 1:43:21 31:19 58:20    
17 Aiden Christman G2 None 1:56:26 35:16 71:25    
18 Olga Rasstingina G1 Deptford 2:16:44 41:26 91:43    
19 Jamison Britt G1 Deptford 2:17:40 41:43 92:39    
  Guy Pistilli M65+ DNF --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.30km
Climb 90.0m
Num Controls 12
Average Time 76:39
Average Pace 23:13
Num Maps 20
Num Orienteers 22
Total Time 24:16:27
Total Distance 72.60km
Total Climb 1980.0m
Total Controls 264
Yellow Rankings

 

ORANGE

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Jack Pike M35+ None 1:09:24 14:45 0:00 32.68 -15.9
2 Jason Mertz G1 Scout 131 1:13:39 15:40 4:15    
3 Logan Raver M-16 Bensalem 1:17:48 16:33 8:24 29.15 -6.8
4 Lenny Dragwa M45+ DVOA 1:22:18 17:30 12:54 27.56 0.0
5 Nyah Hyers F-18 Bensalem 1:27:05 18:31 17:41 26.05 -8.9
6 Ryan Cendrowski M-21+ Bensalem 1:38:12 20:53 28:48 23.10 +0.9
7 Eller Walsh G2 Coatesville 1:38:34 20:58 29:10    
8 Felicity Flynn F-16 Bensalem 1:39:43 21:12 30:19 22.75 -1.8
9 Smith Williams G2 Coatesville 1:40:17 21:20 30:53    
10 Nicholas Donnelly M-18 Bensalem 1:43:06 21:56 33:42 22.00 -9.4
11 Michael Woods M70+ None 2:26:10 31:05 76:46 15.52 -1.0
12 Natalie Carley F60+ DVOA 2:47:32 35:38 98:08 13.54 -2.9
13 Ed Dunlop M70+ DVOA 2:55:34 37:21 106:10 12.92 -6.0
  Kyle Sullivan G3 DVOA DNF --- ---    
  Diana Talyansky G2 DNF --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.70km
Climb 120.0m
Num Controls 15
Average Time 106:06
Average Pace 22:34
Num Maps 15
Num Orienteers 20
Total Time 24:58:02
Total Distance 94.00km
Total Climb 2400.0m
Total Controls 300
Orange Rankings

 

BROWN

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Shawn Worthen M40+ Bensalem 0:52:09 13:02 0:00 40.94 -7.6
2 Rob Wilkison M70+ DVOA 0:54:45 13:41 2:36 39.00 -0.9
3 Mitch Zimmer M65+ DVOA 0:59:56 14:59 7:47 35.62 -1.9
4 Donna Zimmer F60+ DVOA 1:04:45 16:11 12:36 32.97 -5.2
5 Sandy Fillebrown F65+ DVOA 1:12:16 18:04 20:07 29.54 -6.0
6 Laura Adduci F35+ DVOA 1:28:39 22:09 36:30 24.08 -3.9
7 Mark Kern M75+ DVOA 1:30:08 22:32 37:59 23.69 -10.5
8 Dave Morgan M90+ DVOA 1:37:14 24:18 45:05 21.96 +0.1
9 Sarah McAllister F60+ DVOA 1:38:43 24:40 46:34 21.63 -3.7
10 Larry Geist M70+ DVOA 1:54:16 28:34 62:07 18.68 -3.9
11 Samantha Flynn F-18 Bensalem 2:00:19 30:04 68:10 17.75 -6.0
    
Brown Summary
Length 4.00km
Climb 115.0m
Num Controls 14
Average Time 83:00
Average Pace 20:45
Num Maps 11
Num Orienteers 11
Total Time 15:13:10
Total Distance 44.00km
Total Climb 1265.0m
Total Controls 154
Brown Rankings

 

GREEN

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Dim Paulau M45+ DVOA 0:47:11 8:44 0:00 69.13 -1.0
2 Angelica Riley F50+ DVOA 0:50:48 9:24 3:37 64.21 -2.6
3 Dan Mayland M55+ DVOA 0:53:27 9:53 6:16 61.03 +3.3
4 Joey McGarvey F35+ DVOA 1:14:19 13:45 27:08 43.89 -4.2
5 Joe Ridgeway M-21+ DVOA 1:20:34 14:55 33:23 40.49 -20.6
6 Jacob Huttenberger M-16 Bensalem 1:25:30 15:49 38:19 38.15 -21.9
7 Ron Cook M65+ DVOA 1:45:43 19:34 58:32 30.85 -7.5
8 Bob Burton M55+ DVOA 2:07:49 23:40 80:38 25.52 -8.6
    
Green Summary
Length 5.40km
Climb 145.0m
Num Controls 18
Average Time 78:10
Average Pace 14:28
Num Maps 8
Num Orienteers 8
Total Time 10:25:21
Total Distance 43.20km
Total Climb 1160.0m
Total Controls 144
Green Rankings

 

RED

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sam Kolins M35+ DVOA 0:47:27 6:52 0:00 85.55 -13.6
2 Wyatt Riley M50+ DVOA 0:52:13 7:34 4:46 77.74 -13.2
3 Vadim Masalkov M50+ DVOA 0:52:18 7:34 4:51 77.61 -3.4
4 Sergei Fedorov M35+ DVOA 0:56:32 8:11 9:05 71.80 -23.4
5 Ian Whitehead M35+ DVOA 1:04:26 9:20 16:59 63.00 -1.8
6 Brennen Hall M-21+ DVOA 1:04:50 9:23 17:23 62.61 -16.1
7 Chuck Busack G1 Pennsbury 2:15:59 19:42 88:32    
    
Red Summary
Length 6.90km
Climb 190.0m
Num Controls 24
Average Time 67:40
Average Pace 9:48
Num Maps 7
Num Orienteers 7
Total Time 7:53:45
Total Distance 48.30km
Total Climb 1330.0m
Total Controls 168
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:82
Orienteers:98
Time:104:24:40
Distance:382.10 km
Climb:9715.0 m
Ctrls:1314
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.