Event Director:
Mary Frank
Course Design:
Ernie Schubert

WHITE Course

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Daniel Fedorov M-12 DVOA 0:22:41 9:27 0:00 27.34 -3.3
2 Jacob Rodriguez M-16 0:26:48 11:10 4:07 23.14 0.0
3 Matthew O'Grady M-14 0:36:42 15:17 14:01 16.90 -10.7
4 Amanda Fury F40+ None 0:38:26 16:00 15:45 16.13 +0.6
5 Michael Koch M-14 0:43:26 18:05 20:45 14.28 -6.1
6 Chizltari Ubani F-14 0:44:54 18:42 22:13 13.81 0.0
7 Pari Patel F-14 0:55:55 23:17 33:14 11.09 +0.4
8 Valentina Varenya F70+ 1:28:29 36:52 65:48 7.01 -13.7
  Carl Fortner M-16 MP --- ---    
  Linda Matul Bamaca F-14 MP --- ---    
    
White Summary
Length 2.40km
Climb 35.0m
Num Controls 9
Average Time 44:40
Average Pace 18:36
Num Maps 10
Num Orienteers 10
Total Time 9:03:57
Total Distance 24.00km
Total Climb 350.0m
Total Controls 90
White Rankings

 

YELLOW Course

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Charles Tappen M-16 0:40:22 10:21 0:00 29.56 -16.4
2 Cole Lotito M-14 0:42:28 10:53 2:06 28.10 +0.4
3 Logan Raver M-16 0:45:11 11:35 4:49 26.41 -9.6
4 Kevin Condie M-16 0:45:28 11:39 5:06 26.24 +3.2
5 Felicity Flynn F-16 0:45:40 11:42 5:18 26.13 +1.6
6 David Zarate M-16 0:50:48 13:01 10:26 23.49 +3.4
7 Andrij Colts Neck G1 DVOA 0:50:55 13:03 10:33    
8 Jim Kershner M60+ DVOA 0:51:33 13:13 11:11 23.15 -10.2
9 Nicholas Donnelly M-18 0:52:28 13:27 12:06 22.74 -8.7
10 Ryan Cendrowski M-21+ 0:52:44 13:31 12:22 22.63 +0.4
11 Darina Pavlava F-12 0:53:57 13:50 13:35 22.12 -12.6
12 Dennis Bruck M-16 1:01:41 15:48 21:19 19.34 -2.4
13 Angel Sanchez M-14 1:02:25 16:00 22:03 19.12 +2.8
14 Alexander Coolidge M-14 1:04:41 16:35 24:19 18.45 0.0
15 Meadow Mirabello F-14 1:14:31 19:06 34:09 16.01 -1.1
16 Patricia Burton F70+ DVOA 1:18:17 20:04 37:55 15.24 -3.2
17 Sarah Schubert F-21+ DVOA 1:21:18 20:50 40:56 14.68 0.0
18 Olga Smirnova F55+ None 1:28:45 22:45 48:23 13.44 0.0
19 Amy Sill G2 None 1:28:50 22:46 48:28    
20 Guy Pistilli M65+ 1:35:08 24:23 54:46 12.54 -1.5
21 Kevin Byrne M65+ None 1:41:04 25:54 60:42 11.81 -1.3
22 Silvana Bartelli F-14 1:42:13 26:12 61:51 11.67 -5.9
23 Edward Carenzo M65+ None 1:52:10 28:45 71:48 10.64 0.0
    
Yellow Summary
Length 3.90km
Climb 90.0m
Num Controls 12
Average Time 67:04
Average Pace 17:11
Num Maps 23
Num Orienteers 24
Total Time 25:42:37
Total Distance 93.60km
Total Climb 2160.0m
Total Controls 288
Yellow Rankings

 

ORANGE Course

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Joe Ridgeway M-21+ DVOA 1:05:43 14:17 0:00 53.11 -7.9
2 Kyle Schandall M-16 1:26:55 18:53 21:12 40.16 -10.7
3 Tommy Rocco M-16 1:27:54 19:06 22:11 39.71 +2.5
4 Matthew Monchinski M-16 1:38:12 21:20 32:29 35.54 -4.9
5 Nyah Hyers F-18 1:43:56 22:35 38:13 33.58 -1.3
6 Drew Slater G2 DVOA 1:56:17 25:16 50:34    
7 Ben Morris M-16 2:05:21 27:15 59:38 27.85 -7.4
8 Zhenyu Fan M50+ 2:07:55 27:48 62:12 27.29 -3.0
9 Caroline Coleman F70+ DVOA 2:21:10 30:41 75:27 24.73 -9.7
10 Morgan Van Mater F-16 DVOA 2:33:19 33:19 87:36 22.77 -1.7
11 Alexander Bookman M-18 2:36:24 34:00 90:41 22.32 +0.5
12 Vincenzio Leggio M-16 2:36:53 34:06 91:10 22.25 -6.9
13 Michael Sit M-16 2:40:08 34:48 94:25 21.80 -11.3
14 Tyler Mah M-16 2:43:10 35:28 97:27 21.39 -3.9
15 Samantha Flynn F-18 2:53:36 37:44 107:53 20.11 -3.6
  Cameron Guindi M-16 DVOA DNF --- ---    
  Andrew Condie M-16 DNF --- ---    
  Avery Neckin F-16 DNF --- ---    
  Catrina Condie F-16 MP --- ---    
  Cameron Lubin M-16 MP --- ---    
  Natalie Carley F60+ None MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.60km
Climb 110.0m
Num Controls 13
Average Time 127:47
Average Pace 27:46
Num Maps 21
Num Orienteers 22
Total Time 45:49:48
Total Distance 101.20km
Total Climb 2420.0m
Total Controls 286
Orange Rankings

 

BROWN Course

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sam Reed M-21+ DVOA 1:07:06 16:21 0:00 65.66 +8.3
2 Janet Tryson F70+ DVOA 1:26:57 21:12 19:51 50.67 +10.7
3 Mitch Zimmer M65+ DVOA 1:50:04 26:50 42:58 40.03 +2.5
4 Ron Bortz M70+ DVOA 2:00:12 29:19 53:06 36.65 -1.8
5 Shawn Worthen M40+ DVOA 2:24:59 35:21 77:53 30.39 -18.1
6 Jacob Huttenberger M-16 2:40:41 39:11 93:35 27.42 -32.6
7 Timothy Walsh M75+ DVOA 2:40:58 39:15 93:52 27.37 +1.3
8 Dave Morgan M90+ DVOA 2:54:45 42:37 107:39 25.21 +3.4
9 Lyn Shaffer F60+ DVOA 3:08:06 45:52 121:00 23.42 0.0
10 Donna Zimmer F60+ DVOA 3:24:07 49:47 137:01 21.58 -16.6
  Kathleen Geist F65+ DVOA DNF --- ---    
  Bob Burton M55+ DVOA DNF --- ---    
  Laura Adduci F35+ DVOA DNF --- ---    
  Michael Woods M70+ None DNF --- ---    
  Deb Samans F70+ DVOA DNF --- ---    
  Larry Geist M70+ DVOA DNF --- ---    
  Rob Wilkison M70+ DVOA MP --- ---    
  Glenn Mohler M60+ MP --- ---    
    
Brown Summary
Length 4.10km
Climb 110.0m
Num Controls 10
Average Time 141:47
Average Pace 34:35
Num Maps 18
Num Orienteers 18
Total Time 35:38:29
Total Distance 73.80km
Total Climb 1980.0m
Total Controls 180
Brown Rankings

 

GREEN Course

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Petr Hartman M60+ DVOA 1:10:57 13:38 0:00 77.26 +8.9
2 David Radspinner M55+ 1:32:55 17:52 21:58 59.00 -3.4
3 William Sette M-16 1:35:34 18:22 24:37 57.36 +1.2
4 Jane Simsova F45+ 1:46:51 20:32 35:54 51.30 0.0
5 Katherine Moss F50+ DVOA 1:48:55 20:56 37:58 50.33 +10.3
6 Kyle Sullivan M-21+ DVOA 2:08:31 24:42 57:34 42.66 +7.5
7 Jaromir Simsa M50+ 2:08:52 24:46 57:55 42.54 0.0
8 Joey McGarvey F35+ DVOA 2:15:06 25:58 64:09 40.58 -7.5
9 Gavin Caulfield M-16 2:16:57 26:20 66:00 40.03 -0.8
10 Michael Petruzzi M-16 2:24:09 27:43 73:12 38.03 -13.3
11 Ryan Siedenburg M-16 2:38:19 30:26 87:22 34.63 -14.0
12 Jason Mentonis M-18 2:49:45 32:38 98:48 32.29 -2.2
13 Gavin Proscia M-20 2:57:05 34:03 106:08 30.96 -0.1
14 Alex Mancino M-20 3:09:34 36:27 118:37 28.92 -6.5
15 Vladimir Mackanic M-18 3:17:53 38:03 126:56 27.70 -7.9
  Dim Paulau M45+ DVOA DNF --- ---    
  Matthew DeGennaro M-18 DNF --- ---    
  William Stapleton M-16 DNF --- ---    
  John Rowen M70+ DNF --- ---    
  Colin Gulka M-16 MP --- ---    
    
Green Summary
Length 5.20km
Climb 155.0m
Num Controls 12
Average Time 136:05
Average Pace 26:10
Num Maps 20
Num Orienteers 20
Total Time 45:24:27
Total Distance 104.00km
Total Climb 3100.0m
Total Controls 240
Green Rankings

 

RED Course

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Ryzhkov M35+ 1:03:29 8:27 0:00 115.18 +9.5
2 Sergei Fedorov M35+ DVOA 1:15:49 10:06 12:20 96.44 +1.2
3 Paige Suhocki F-16 DVOA 2:36:40 20:53 93:11 46.67 -14.5
4 Derek Vill M-21+ DVOA 2:44:24 21:55 100:55 44.48 -9.5
5 Ian Whitehead M35+ DVOA 2:49:21 22:34 105:52 43.18 -21.6
  Erik Eddy M35+ DVOA DNF --- ---    
    
Red Summary
Length 7.50km
Climb 235.0m
Num Controls 14
Average Time 125:56
Average Pace 16:47
Num Maps 6
Num Orienteers 6
Total Time 11:57:25
Total Distance 45.00km
Total Climb 1410.0m
Total Controls 84
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:98
Orienteers:100
Time:173:36:43
Distance:441.60 km
Climb:11420.0 m
Ctrls:1168
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.