Event Director:
Bob Burg
Course Design:
Rick Slater

UnknownCourse

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Filip Deptula M-10 HVO 19.09 10:38 0:00    
2 Tyler Conlon M-13 HVO 20.00 11:06 0:51    
3 Marta Deptula F-10 HVO 21.09 11:45 2:00    
4 Alison Campbell F-12 30.23 16:52 11:14 2872.06 +1236.5
5 Aniko Ottohal G2 35.40 19:48 16:31    
6 T. J. Hawes G2 HVO 37.23 20:46 18:14    
7 Robert Frank M-10 DVOA 37.37 20:53 18:28 3555.80 +1528.4
8 Sharon/Peg Edwards G2 39.58 22:12 20:49    
9 Lauren Meyers G2 - 44.26 24:41 25:17    
10 Jim/Kathy Southcomb G2 - 44.30 24:43 25:21    
11 Sistine Chen F40+ - 47.57 26:38 28:48    
12 Melissa Cook F-10 51.17 28:29 32:08    
13 Philip Grier G3 - 59.25 33:00 40:16    
14 Leanne Velednitsky F-0 HVO 62.46 34:52 43:37    
    
UnknownCourse Summary
Length 1.80km
Climb 50.0m
Num Controls 10
Average Time 39:24
Average Pace 21:53
Num Maps 14
Num Orienteers 21
Total Time 14:32:27
Total Distance 37.80km
Total Climb 1050.0m
Total Controls 210
UnknownCourse Rankings

 

UnknownCourse

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Nikita Kourtchikov M-14 HVO 19.03 9:04 0:00 1387.60  
2 Damon Tarry M-10 UNO 27.07 12:54 8:04    
3 Jamie Hill F-14 DVOA 29.38 14:06 10:35 1993.80 +81.7
4 Paul Devery M35+ - 31.07 14:49 12:04    
5 Andrew Lee M-14 None 40.10 19:07 21:07 2702.51 +299.8
6 Caroline Ringo F75+ 43.42 20:48 24:39 2940.24 -101.7
7 Kathy Staatz F45+ EMPO 51.40 24:36 32:37    
8 Frank Pater G2 54.20 25:52 35:17    
9 Drew Slater   54.28 25:56 35:25    
10 Tim Gilpatrick M40+ 60.02 28:35 40:59 4039.18 +1585.3
11 Ryan Orr Group G3 60.29 28:48 41:26    
12 Lynda/Noah Levy G2 HVO 61.05 29:05 42:02    
13 Daryl Provost M50+ O Maine 61.59 29:30 42:56    
14 Gwen Hawes F55+ O Maine 64.12 30:34 45:09    
15 Tatyana Larionova G2 - 65.43 31:17 46:40    
16 Peter Zakrevski G4 69.45 33:12 50:42    
17 Galina Rokkinson G6 - 86.16 41:04 67:13    
18 Ross/Kenny Trube G2 - 86.38 41:15 67:35    
  Tyler Conlon M-13 HVO DNF --- ---    
  Jane Potoczniak G4 - DNF --- ---    
    
UnknownCourse Summary
Length 2.10km
Climb 60.0m
Num Controls 10
Average Time 48:22
Average Pace 25:35
Num Maps 20
Num Orienteers 37
Total Time 33:16:43
Total Distance 67.20km
Total Climb 1920.0m
Total Controls 370
UnknownCourse Rankings

 

UnknownCourse

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Hunter Cornish M-16 35.03 10:00 0:00 1415.00 +88.0
2 Carlos Menendez M40+ 38.10 10:54 3:07 1540.82 -308.3
3 Kirill Kourtchikov M-16 HVO 38.15 10:55 3:12    
4 Galina Rokkinson   - 38.35 11:01 3:32    
5 Michael Metzger M40+ 44.42 12:46 9:39 1804.58 -208.2
6 Peg Edwards F60+ 61.06 17:27 26:03 2466.66 +396.2
7 David Klaus M55+ 69.30 19:51 34:27    
8 David Cramer M40+ 69.45 19:55 34:42 2815.86 +400.4
9 Chris Berry   79.16 22:38 44:13    
10 Mary DiPalma F-0 HVO 82.28 23:33 47:25    
11 John Dryzga M40+ HVO 82.38 23:36 47:35    
12 Howard Cheng M35+ HVO 85.46 24:30 50:43    
13 Dougin Walker G4 93.35 26:44 58:32    
14 Brenda Harder F60+ 93.49 26:48 58:46 3787.46 +877.6
15 Karen Ort F50+ 97.10 27:45 62:07 3922.70 +1276.5
16 Janet Porter F50+ 103.26 29:33 68:23 4175.69 +450.5
17 Susan Greene F40+ 104.21 29:48 69:18 4212.69 +1320.1
18 Al Prisco G3 112.00 32:00 76:57    
19 Ken Allison G2 - 116.20 33:14 81:17    
20 Don Blosser G2 - 122.05 34:52 87:02    
21 Becky Sheridan / Terry Blosser G2 - 125.12 35:46 90:09    
22 Mark Pillon G5 HVO 150.45 43:04 115:42    
23 Murk Gmunder G4 HVO 150.45 43:04 115:42    
24 Stony Brook Ramblers G3 151.55 43:24 116:52    
25 Ian Yim G2 Pack 159 167.18 47:48 132:15    
26 Bob Strempek G2 BSA 159 168.18 48:05 133:15    
27 Rick Whiffen M50+ 177.35 50:44 142:32 7169.18 +4958.7
  Brian Rosenberger M-14 DNF --- ---    
    
UnknownCourse Summary
Length 3.50km
Climb 95.0m
Num Controls 10
Average Time 94:59
Average Pace 28:08
Num Maps 28
Num Orienteers 47
Total Time 87:02:51
Total Distance 161.00km
Total Climb 4370.0m
Total Controls 470
UnknownCourse Rankings

 

UnknownCourse

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Piotr Zielczynski M40+ HVO 52.37 12:22 0:00    
2 Ron Mavus M45+ 52.52 12:26 0:15 1392.54 +140.2
3 Bob Fink M50+ 53.58 12:41 1:21 1421.51 -334.5
4 Tom Deptula M40+ HVO 57.48 13:36 5:11    
5 Ed Scott M55+ 66.46 15:42 14:09 1758.67 +159.8
6 John Edwards M65+ 67.30 15:52 14:53 1777.99 -44.9
7 Nancy Sharp F45+ 72.37 17:05 20:00 1912.76 -221.7
8 Valentina Grigoryeva F60+ HVO 72.48 17:07 20:11    
9 Brian Hill M45+ DVOA 73.59 17:24 21:22 1948.76 +281.7
10 Dave Hawes M-0 HVO 75.35 17:47 22:58    
11 George Hawes M55+ HVO 75.35 17:47 22:58    
12 Masayo Abe F-21+ HVO 75.48 17:50 23:11    
13 Sandy Heath M65+ 78.11 18:23 25:34 2059.39 +8.7
14 Roger Hartley M55+ 88.36 20:50 35:59 2333.77  
15 Alex Bass G2 HVO 92.32 21:46 39:55    
16 Jed Clear M40+ 92.53 21:51 40:16 2446.60 +463.2
17 Betsy Hawes F60+ HVO 93.08 21:54 40:31    
18 Gee Gee Blair F50+ HVO 100.06 23:33 47:29 2636.69 -0.2
19 Donna Terefenko F50+ 100.43 23:41 48:06 2652.93 +220.0
20 John Williams M60+ DVOA 102.24 24:05 49:47 2697.27 +521.4
21 Deb Samans F50+ 102.54 24:12 50:17 2710.44 -308.7
22 Anne Bullitt F45+ 109.14 25:42 56:37 2877.27 +703.1
23 Mike Borovicka / Sue Liwak G2 118.07 27:47 65:30    
24 Linda Ahern F45+ 122.14 28:45 69:37 3219.69  
25 Barry Landis M55+ 140.16 33:00 87:39 3694.70 +1194.4
26 Yuri Zakrevski   188.20 44:18 135:43    
  Kathleen Geist F45+ DNF --- ---    
  Ryan Porter M-16 DNF --- ---    
  Kent Ringo M85+ DNF --- ---    
    
UnknownCourse Summary
Length 4.25km
Climb 115.0m
Num Controls 10
Average Time 80:15
Average Pace 21:03
Num Maps 29
Num Orienteers 31
Total Time 42:18:10
Total Distance 119.00km
Total Climb 3220.0m
Total Controls 310
UnknownCourse Rankings

 

UnknownCourse

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Erin Schirm M-14 HVO 60.59 10:41 0:00 1272.07 -229.7
2 Kseniya Popova F-14 HVO 62.15 10:55 1:16    
3 Istvan Nagy M40+ 63.44 11:10 2:45 1329.43 +64.9
4 Guy Olsen M45+ 65.35 11:30 4:36 1368.02 -225.1
5 Rob Favorite M50+ 66.23 11:38 5:24 1384.71 -119.6
6 Albina Zakrevski F-0 68.44 12:03 7:45    
7 Valeriy Doverov M55+ HVO 69.19 12:09 8:20 1445.90 -374.5
8 Elitsa Healy F-21+ DVOA 72.56 12:47 11:57 1521.34 +70.5
9 Paul Ort M-16 74.39 13:05 13:40 1557.15 +219.1
10 Ron Bortz M50+ 77.58 13:40 16:59 1626.33 +419.7
11 Bob Rycharski M40+ 78.52 13:50 17:53 1645.11 -128.3
12 Csaba Tiszttarto M-21+ HVO 81.01 14:12 20:02 1689.95 +17.6
13 Ralph Tolbert M50+ 83.44 14:41 22:45 1746.62 +154.1
14 Mary Frank F40+ 85.13 14:57 24:14 1777.56 +72.9
15 Bruce Zeidman M60+ 85.16 14:57 24:17 1778.61 +23.9
16 Pete Kruimer G2 HVO 86.40 15:12 25:41    
17 Tom Pelnar M55+ HVO 87.32 15:21 26:33    
18 Shawn Duffalo M30+ - 87.49 15:24 26:50    
19 Alan Lopez M55+ 89.20 15:40 28:21 1863.43 +40.6
20 Rob Wilkison M50+ 97.06 17:02 36:07 2025.44 +429.8
21 Steve Aronson M40+ 102.37 18:00 41:38 2140.52 +337.2
22 Stefan Angov M-21+ - 103.28 18:09 42:29    
23 Dave Zador M40+ 106.03 18:36 45:04 2212.13 +271.9
24 Jason Tong M45+ 108.38 19:03 47:39    
25 Richard Peterec   108.40 19:03 47:41    
26 Rich Specht M45+ 110.30 19:23 49:31    
27 Eugenia Matveeva F45+ QOC 119.48 21:01 58:49 2498.95 +135.5
28 Peter/Karen Bilton G2 - 120.10 21:04 59:11    
29 Mike Ahern M45+ DVOA 121.21 21:17 60:22 2531.28 +539.6
30 Bob Rosenberger M45+ 125.01 21:55 64:02 2607.76 +154.1
31 Jim Puzo M40+ 142.31 25:00 81:32 2972.80 +627.8
32 John Mason M60+ 161.57 28:24 100:58    
33 Robert Smith M40+ 164.02 28:46 103:03 3421.63 +1124.0
34 K/G Kohler G2 165.44 29:04 104:45    
35 Michael Kishinevsky M-0 HVO 168.08 29:29 107:09    
36 Matthew Sargent M-21+ 169.26 29:43 108:27 3534.27 +1836.6
37 Roger Martin M55+ 186.53 32:47 125:54 3898.26 +1076.6
  Daria Babushok F-21+ DNF --- ---    
  Ron Cook M45+ DNF --- ---    
  Alex Dudevich M-0 HVO DNF --- ---    
  Larry Geist M50+ DNF --- ---    
  Evelyn Shen F35+ DNF --- ---    
  Sharon Siegler F55+ DNF --- ---    
    
UnknownCourse Summary
Length 5.70km
Climb 175.0m
Num Controls 10
Average Time 89:04
Average Pace 18:09
Num Maps 43
Num Orienteers 46
Total Time 70:02:36
Total Distance 228.00km
Total Climb 7000.0m
Total Controls 460
UnknownCourse Rankings

 

UnknownCourse

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Greg Balter M-21+ 64.07 9:05 0:00 1007.57 -62.8
2 Karen Williams F-21+ 65.12 9:14 1:05 1024.59 -183.9
3 Tom Overbaugh M40+ 71.08 10:05 7:01 1117.83 +33.0
4 Mark Frank M45+ 77.36 11:00 13:29 1219.46 -62.3
5 Ray Rosenbaum M35+ HVO 86.28 12:15 22:21    
6 Paul Bennett M40+ HVO 92.59 13:11 28:52    
7 Robert Buraczynski M45+ 94.32 13:24 30:25 1485.56 -195.3
8 Dennis Porter M45+ 96.58 13:45 32:51 1523.80 -224.3
9 Angelica Riley F-21+ 96.59 13:45 32:52 1524.06 +142.1
10 Brian Supplee M45+ 97.35 13:50 33:28 1533.49 +136.1
11 Andrey Zorin M-0 - 99.53 14:10 35:46    
12 Paul Regan M35+ HVO 101.07 14:20 37:00    
13 Ellen OKeeffe F-21+ HVO 109.58 15:35 45:51    
14 Mikhail Matveev M45+ QOC 119.47 16:59 55:40 1882.35 +209.8
15 Maria Matveeva F-18 QOC 124.34 17:40 60:27 1957.52 +282.6
16 Udaya Bollineni M-21+ 127.20 18:03 63:13 2001.00 +163.6
17 James Bullitt M40+ 161.57 22:58 97:50 2544.99 +292.3
    
UnknownCourse Summary
Length 7.05km
Climb 180.0m
Num Controls 10
Average Time 99:18
Average Pace 14:05
Num Maps 17
Num Orienteers 17
Total Time 28:08:10
Total Distance 119.85km
Total Climb 3060.0m
Total Controls 170
UnknownCourse Rankings

 

UnknownCourse

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Martin Ward M35+ 63.52 7:20 0:00 904.30 -24.5
2 Mihai Veres M40+ 68.33 7:52 4:41 970.61 +55.0
3 Alexei Azarov M-21+ HVO 68.52 7:54 5:00    
4 Randy Hall M35+ 69.03 7:56 5:11 977.69 -55.8
5 Dmitriy Kourtchikov M45+ HVO 72.00 8:16 8:08    
6 Clem McGrath M-21+ 72.13 8:18 8:21 1022.53 +22.7
7 John Frederickson M-20 HVO 72.49 8:22 8:57 1031.02  
8 Andis Vitolins M30+ - 75.03 8:37 11:11    
9 Florin Tencariu M-21+ 81.48 9:24 17:56 1158.22 +14.9
10 Stephen Tarry M45+ 84.00 9:39 20:08    
11 Grant Staats M-21+ EMPO 91.26 10:30 27:34 1294.62 +115.0
12 Patrick Shannon M-21+ 93.08 10:42 29:16 1318.69 -29.7
13 Mark Cornish M45+ 98.58 11:22 35:06 1401.28 +123.2
14 Chuck Crabb M45+ 104.11 11:58 40:19 1475.15 +332.1
15 Boris Velednitsky M40+ HVO 112.44 12:57 48:52    
16 Jeremy Colgan M-21+ HVO 125.29 14:25 61:37    
17 Jonathan Neely M-21+ IND 135.00 15:31 71:08    
18 Vadim Masalkov M-21+ 136.50 15:43 72:58 1937.44 +678.0
19 Joe Harold M40+ QOC 217.50 25:02 153:58    
20 Lisa Harold F35+ QOC 220.04 25:17 156:12    
    
UnknownCourse Summary
Length 8.70km
Climb 220.0m
Num Controls 10
Average Time 103:11
Average Pace 11:51
Num Maps 20
Num Orienteers 20
Total Time 34:23:53
Total Distance 174.00km
Total Climb 4400.0m
Total Controls 200
UnknownCourse Rankings

 

Event Totals
Maps:171
Orienteers:219
Time:309:44:50
Distance:906.85 km
Climb:25020.0 m
Ctrls:2040
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.